W Łodzi, jako jednym z pierwszych miast w Polsce, pozwolono grafficiarzom malować na wyznaczonych do tego ścianach i autobusach. W ten sposób ich prace doceniono jako sztukę ulicy.
Może właśnie dlatego na północnej ścianie domu przy ul. Piotrkowskiej 152 możliwe było namalowanie graffiti zajmującego powierzchnię ponad 900 m2. Powstało ono w 2001 r., a jego autorem jest łódzka grupa Design Futura. Podobno pracowano przy nim prawie dwa miesiące, zużywając ponad 1 tys. puszek farby. Ustanowiony w ten sposób rekord znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa! Graffiti przedstawia motywy charakterystyczne dla Łodzi, czyli pl. Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, kościołem Zesłania Ducha Świętego i Starym Ratuszem, zabytkowy tramwaj, a także łódź z herbem miasta, unoszącą się na fali z kostki brukowej.
Podczas odbywających się w Łodzi na przełomie maja i czerwca międzynarodowych festiwali graffiti (kiedyś "Meeting Of Styles", a dziś "Outline Colour Festival") ścienne obrazy pojawiają się na wielu budynkach w mieście, a także... na środkach komunikacji. Młode osoby należące do kultury hip-hopu pokrywają farbą kilkusetmetrową ścianę przy Dworcu Kaliskim, płyty w Parku Rozrywkowym im. 3 Maja oraz autobusy i tramwaje w zajezdni tramwajowej przy ul. Północnej.