Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Wytwórnia Wódek "Koneser"

Kompleks zabudowań z czerwonej cegły powstał w rejonie, gdzie w latach 1770-1889 stały rogatki ząbkowskie, w których pobierano opłaty od kupców przyjeżdżających do Warszawy od strony Grodna i Białegostoku. Na przełomie XIX i XX w. tę część Pragi - Szmulowiznę - włączono do Warszawy, a rogatki rozebrano.

Fabrykę zbudowano w 1897 r. i nazwano Rektyfikacją Warszawską na Pradze, a później, gdy ustanowiono Polski Monopol Spirytusowy - po prostu "monopolem". Dziś działa jako Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser". Produkuje się tu wódki czyste, kilka rodzajów wódek gatunkowych i winiaki. To na Ząbkowskiej opracowano formułę wielu znanych w kraju i za granicą marek alkoholi, m.in. wytwarzanej od 1927 r. najsłynniejszej polskiej wódki - wyborowej oraz luksusowej i żubrówki.

Fabryka jest ciekawym przykładem budownictwa przemysłowego sprzed stu lat. Część zabudowań jest stylizowana na średniowieczne, frontowy budynek przy bramie przypomina mały zamek z wieżyczką. Budynki w niezłym stanie przetrwały II wojnę światową, zachowały się tu ciekawe elementy małej architektury i urządzenia techniczne, np. lampy łukowe. "Monopol" był jednym z pierwszych warszawskich zakładów oświetlanych energią elektryczną. Fabryka ma własne ujęcie wody z poziomu oligoceńskiego, z głębokości 260 m, do dziś wykorzystywanej w produkcji. Ze studni oligoceńskiej prażanie korzystali już w 1915 r., gdy wycofujące się wojska rosyjskie wysadziły w powietrze most Kierbedzia, pod którym rurami płynęła na Pragę woda z warszawskich wodociągów.

Obecnie tylko niewielka część zabudowań fabryki wykorzystywana jest do celów przemysłowych. Działa tu za to coraz więcej instytucji kulturalnych: Teatr Wytwórnia, kilka galerii sztuki (w tym najbardziej znana Galeria Luksfera), organizowane są happeningi, koncerty, przeglądy filmów i sztuk teatralnych, warsztaty fotograficzne i tańca nowoczesnego, odbywają się wystawy i konferencje.

Wytwórnię wódek można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu (tel. 022 619 90 21 w. 202). W przyszłości w części dawnej fabryki mają powstać kilkukondygnacyjne apartamentowce i hotel.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na