Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Weduty i relikwie św. Bonifacego

W południowej części miasta, przy trasie wiodącej do Wilanowa, znajduje się jeden z najładniejszych kościołów Warszawy, projektowany przez słynnego architekta pochodzenia holenderskiego, Tylmana z Gameren (za swe zasługi w dziedzinie architektury otrzymał w 1685 r. polski indygenat szlachecki i nazwisko Gamerski).

Kościół bernardynów pw. św. Antoniego został zbudowany na planie równoramiennego krzyża greckiego i zwieńczony ośmiopołaciową kopułą na bębnie. Jest mniejszą wersją innego warszawskiego dzieła mistrza Tylmana, kościoła św. Kazimierza (sakramentek) na Nowym Mieście.

Świątynia powstała z fundacji marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego w latach 1686-1693 na terenie jego włości, wśród pól, wówczas bardzo daleko od Warszawy. Wnętrze jest niezwykle bogato ozdobione: na uwagę zasługuje dekoracja rzeźbiarska (stiuki) i malarska w pięknej, delikatnej  kolorystyce, ściśle zespolona z architekturą. Liczne malowidła (aż 63!) przedstawiają m.in. sceny z życia św. Antoniego, patrona kościoła, historię sprowadzenia jego obrazu z Wenecji do Polski przez Lubomirskiego oraz historię budowy świątyni. Są to tzw. weduty - krajobrazy miejskie, w których istotną rolę odgrywa architektura.

Szczególnego rodzaju atrakcją są relikwie św. Bonifacego, patrona miejscowej parafii. Znajdują się w niewielkiej krypcie pod ołtarzem, w małej szklanej trumience. Trzeba zejść po kilku schodkach, można zapalić dodatkowe światło, a nawet wpisać się do księgi pamiątkowej.

W korytarzu łączącym klasztor z kościołem warto zobaczyć obraz Taniec śmierci, a w refektarzu klasztornym polichromie z XVIII w. Pod prezbiterium znajduje się krypta z grobowcami Lubomirskich.

Kościół jest otwarty tylko w dni świąteczne. Nie mieścił wszystkich wiernych, więc obok zbudowano nową świątynię, w której odbywają się nabożeństwa. Poproszeni zakonnicy wpuszczą, a być może nawet oprowadzą po starym kościele i dostępnej części klasztoru.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na