Kaplica pochodzi z XVII w., znajduje się w pobliżu kościoła farnego przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego. Zbudowano ją w miejscu kościoła z 1580 r. wyświęconego przez biskupa Marcina Kromera.
Jest to budowla w stylu barokowym, orientowana, murowana, salowa, na planie prostokąta i kwadratowym stropie. Elewacja zewnętrzna jest rozczłonkowana przez pilastry i belkowanie. Na wschodnim szczycie znajduje się ośmioboczna wieżyczka nakryta barokowym hełmem, wieżyczka posiada sygnaturkę. Na hełmie widnieją dwie daty, pierwsza to rok 1623 jest prawdopodobnie datą wybudowania nowej kaplicy, druga to 1927 r. i jest to rok odnowienia.
Wewnątrz z pewnością warty obejrzenia jest zawieszony w wnęce krucyfiks, o cechach ludowego baroku. Bardzo ładny jest renesansowy, pochodzący z 1600 r. ołtarz główny z obrazem Ukrzyżowania, obraz datowany na 1700 r.
Kaplica bardzo mocno ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, odnowiono ją ponownie i stała się filią kościoła pw. św. Bartłomieja. Obecnie służy głównie jako kaplica przedpogrzebowa.