Pochodzący z XVII wieku, zabytkowy modrzewiowy kościół św. Barbary znajduje się w będących obecnie dzielnicą Bielska Białej Mikuszowicach Krakowskich znajdujących się w malowniczym zwężeniu doliny Wisły, zwanej Bramą Wilkowicką. W powstałych w wyniku podziału XIII wiecznych Mikuszowic, Mikuszowicach Krakowskich, pierwszy kościół drewniany istniał już w XIV wieku. Nie przetrwał wielkiej powodzi, która nawiedziła okolicę. W 1455r. na zlecenie byłego zbójnika Macieja Kmity wzniesiono drugi, sosnowy, który do XVI wieku był filią parafii w Łodygowicach.
W XVI i XVII wieku, na fali reformacji, w dawnym księstwie oświęcimskim panującą była na religia ewangelicka i kalwiniści zawładnęli kościołem do początku XVII wieku, kiedy interwencje i zabiegi Kasztelana Piotra Warszyckiego spowodowały, że powrócił do katolików. W 1687r. w wyniku uderzenia pioruna świątynia uległa całkowitemu spaleniu. Jednak dzięki zaangażowaniu proboszcza parafii w Łodygowicach i parafian , na pogorzelisku stanął nowy modrzewiowy kościółek już w 1690r.
Świątynia w stanie nie zmienionym przetrwała do dziś dzień i przyciąga znajdującymi się w jego wnętrzu zabytkami. Do najcenniejszych należy pozłacana gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1420r., barokowa polichromia z 1723r. autorstwa bielskiego artysty Jana Mentila, o szczególnie kopia gotyckiego, mikuszowickiego, tryptyku ołtarzowego z 1470r. zwanego grunwaldzkim. Do cmentarza przylega stary cmentarz z połowy XVIII wieku , gdzie pochowanych jest kilku członków polskich rodzin szlacheckich. gotyckiego malowanego tryptyku, którego oryginał z ok. 1470 r. znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.