Fort "Kościuszko" otaczający kopiec został zbudowany w 1853 r. Był to jeden z czterech fortów otaczających rdzeń twierdzy (Wawel), najbardziej wysunięty na zachód. Niedługo po zbudowaniu go wzmocniony został szańcami znajdującymi się niedaleko od niego.
Fort był cytadelą- składał się z pięciu bastionów połączonych kurtynami. Dodatkowo wzmacniały je kaponiery wysunięte do fosy. Tył fortu stanowiły koszary, w których mieszkało 732 żołnierzy. Koszarów tych broniły oprócz dwóch bastionów, dwie dodatkowe kaponiery od strony dziedzińca. A w samym centrum fortu znajdował się kopiec Tadeusza Kościuszki - miejsce szczególnie bliskie Polakom i należące do Komitetu Kopca Kościuszki. Tuż obok kopca znajdowała się zbudowana w 1704 roku kaplica błogosławionej Bronisławy- niestety Austriacy zburzyli ją budując fort. Po protestach Polaków została odbudowana na koszt Austrii.
Fort Kościuszko brał udział w bitwie o Kraków w grudniu 1914 roku, strzelając z moździerzy w kierunku Wieliczki i armii rosyjskiej, wspierając w walce fort Kosocice. W czasie II wojny światowej początkowo bronił przed Niemcami Krakowa, potem jednak znalazł się w rękach Niemców, którzy stąd dowodzili walką o Kraków w styczniu 1945 r. Uciekając wysadzili oni bramę Kościuszko z 1910 r i kaponiery.
Dalszej dewastacji fortu dokonali Polacy po wojnie burząc bastion nr1, i częściowo nr 2 i 3. W latach 60 tych fort został wpisany na listę zabytków i od lat 70 tych mieści się tam siedziba Radia RMF oraz hotel. Wciąż jest odbudowywany- obecnie wyremontowano bastion nr 5 - gdzie mieści się wystawa dotycząca Tadeusza Kościuszki, a remontowana jest kurtyna łącząca bastion piąty z pierwszym.