Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Smołdzino

Niezwykłe, żarłoczne wydmy

Naturalny krajobraz Mierzei Łebskiej i jej okolic należy do najpiękniejszych w Europie. Warto się więc w to ciekawe miejsce wybrać na weekend. Słowiński Park Narodowy jest światowym rezerwatem przyrody, wpisanym na listę UNESCO. Powstał 1 stycznia 1969 r. dla zachowania w niezmienionym kształcie jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów bażynowych i unikatowych w Europie wydm ruchomych.

Największą atrakcją turystyczną parku są właśnie wędrujące wydmy, ich wysokość przekracza 40 m. Ruchome piaski bezlitośnie zasypują lasy i łąki. Częstym widokiem są kikuty przysypanych drzew, niekiedy przesuwająca się wydma odsłania fragmenty budowli niemieckiego poligonu lub drewniane szczątki chałup zasypanych niegdyś wsi. Najwyższa z ruchomych wydm - Góra Łącka - kryje ponoć osadę Łączki, która przez wędrujące piaski została zasypana w XVIII w. Wydmy parku na planie filmu Faraon Jerzego Kawalerowicza wystąpiły w roli afrykańskiej pustyni.

Słowiński Park Narodowy to ogromne skupisko rzadkich gatunków roślin. Rodowód niektórych z nich sięga okresu zlodowaceń - wśród torfowisk i borów bagiennych występuje np. polodowcowy relikt - malina moroszka. Spotkać można rosiczkę, honkenię piaskową, storczyki plamiste. Przymorskie jeziora są siedliskiem około 255 gatunków ptaków. Na mokradłach żyją kuliki, bekasy, żurawie i perkozy, a w lasach bieliki, rybołowy i wiele gatunków sów.

Słowiński Park Narodowy jest dostępny dla turystów, ale wolno się poruszać wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Tereny 12 wydzielonych w parku obszarów ochrony ścisłej dostępne są jedynie dla naukowców prowadzących badania.

Ważna i nieco przyziemna informacja dla turystów zmotoryzowanych: główny parking przed wejściem do Słowińskiego Parku Narodowego jest stosunkowo drogi (4 zł za godz. parkowania, koszt każdej kolejnej godziny parkowania wynosi tyle samo - wrzesień 2009). Na parkingu brak WC. Biorąc pod uwagę czas przemarszu w jedną i drugą stronę i pobyt na wydmach trzeba przygotować się na duży wydatek.(szczyga7)
Od strony Łeby można się tam dostać "meleksową kolejką" - start przy kasie SPN. Po samej Łebie kursują takie kolejki z mylną nazwą kierunku - "ruchome wydmy" - niestety dowożą tylko do wspomnianej wyżej kasy i trzeba się przesiadać (i znowu płacić). Same wydmy i ich "ruchomość" robią największe wrażenie podczas mocnego wiatru - piasek ma się wszędzie, człowiek porusza się plecami do wiatru. Z największej wydmy roztacza się ładny widok na "morze piasku".(chrispu)

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Smołdzino
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na