Odra uchodzi do zatoki Morza Bałtyckiego nazywanej Zalewem Szczecińskim. Ten płytki akwen oddzielają od otwartego morza wyspy Uznam (niem. Usedom) i Wolin. Wody Odry zasilają Bałtyk poprzez trzy cieśniny, na zachodzie Pianę (niem. Peene), Świnę pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oraz Dziwną na wschodzie. Najważniejszą z nich jest Świna. 3/4 wszystkich wód odpływających z Zalewu Szczecińskiego wybiera właśnie jej kręte koryto.
W połowie XVIII w. u ujścia Świny powstał port morski. Wobec licznych przypadków wchodzenia statków na mielizny przy wejściu do Świnoujścia podjęto trud budowy falochronów. Ukończone w 1823 r. kamienne ostrogi wybiegają daleko w głąb morza. Wschodni falochron robi niesłychanie solidne wrażenie. Jest właściwie szerokim, ok. 1,5-kilometrowej długości kamiennym molem z fantastycznym punktem widokowym. Na końcu obydwu falochronów, tzw. główkach, znajdują się znaki nawigacyjne - stawy. Jedna z nich jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Świnoujścia. To jaśniejąca bielą ścian wieża stawy "Młyny" z zachodniego falochronu, której nadano formę wiatraka.
W pobliżu wschodniego falochronu, na skraju portu od 1857 r. stoi świnoujska latarnia morska (53°55’03’’N/14°17’10’’E). Ma 68 m wysokości! Pod tym względem nie ma sobie równych nad Bałtykiem. Należy do najwyższych murowanych latarni Europy i świata! Latarnia jest otwarta dla turystów i stanowi niemałą atrakcję. Galeryjka pod laterną to jeden z najatrakcyjniejszych punktów widokowych na polskim wybrzeżu. Widać stąd świetnie Zalew Szczeciński, wyspy w delcie Świny, Świnoujście, port i oczywiście bezkres morza. Uprzedzamy, że w latarni nie ma windy, wędrówka na górę uczy szacunku dla pracy dawnych latarników. Pokonanie kilkuset stopni wiodących na galeryjkę to niezły trening dla mięśni i stawów.
Jak dotąd w Świnoujściu nie wybudowano mostu. Komunikację pomiędzy wyspą Uznam i Wolinem utrzymują dwie bezpłatne przeprawy promowe, najbardziej "pracowite" spośród wszystkich polskich promów. Jednostki o nazwie "Bielik" kursują co 20 min pomiędzy Warszowem a centrum Świnoujścia. Obsługują wszystkich pieszych oraz te z samochodów, które zarejestrowano w mieście. Wszelkie inne pojazdy przeprawiane są promami "Karsibór", kursującymi co 30 min w miejscu położonym ok. 5 km na południe od Warszowa.