W okresie wakacyjnym obsada gniewskiego zamku oferuje turystom wiele wspaniałych imprez i atrakcji turystycznych, takich jak turnieje rycerskie, rekonstrukcje historyczne bitew i pożarów czy warsztaty rzemiosł dawnych. Ten, komu nie uda się dopasować swego urlopu do kalendarza zamkowych imprez, może przynajmniej liczyć na udział w "Salwie Armatniej na Anioł Pański". W każdą sobotę i niedzielę od maja do września o godz. 11.30 na zamkowy dziedziniec wytaczana jest replika XVII-wiecznego działa, które potężnym hukiem obwieszcza południe. Przybyli na widowisko goście po wcieleniu do artylerii są uczeni nabijania armaty, czynnie uczestniczą też w oddawaniu strzału. Dla bezpieczeństwa odnowionych murów zamku tudzież innych budynków w Gniewie armata nabijana jest kulą uformowaną z pakuł. Nie narobi szkody, a huk jak przy prawdziwej żeliwnej kuli armatniej. Od 24 czerwca - dnia imienin Jana - aż do 28 sierpnia - także imienin Jana, (na cześć dawnego rezydenta gniewskiego zamku - starosty Jana Sobieskiego) - "Salwa Armatnia na Anioł Pański" oddawana jest codziennie.
W zabytkowej zamkowej kaplicy przy odrobinie szczęścia można usłyszeć jedyny w Polsce amatorski, świecki chór gregoriański Schola Cantorum Gymevensis. Złożony z osób różnych zawodów, niegdyś niemających nic wspólnego ze śpiewem, a w szczególności ze śpiewem gregoriańskim, już od ponad 15 lat z wielką maestrią tworzy oprawę mszy świętych odprawianych w kaplicy Świętego Huberta i Świętego Jerzego. Dzięki brzmieniom gregoriańskich chorałów pary wstępujące w tej świątyni w związek małżeński mogą liczyć na niepowtarzalny nastrój chwili. Chór pieśniami uświetnia również rozmaite zamkowe imprezy. W Galerii Zamkowej można zakupić płytę Cantemus Domino z chorałami w wykonaniu Schola Cantorum Gymevensis.
Na południowym przedzamczu swą siedzibę ma manufaktura ceglarska - "Rogiński Warsztat Artystyczny", w której przy użyciu starych technik powstają cegły, detale architektoniczne, a także ceramika użytkowa. Wyroby z gliny są tu formowane ręcznie. Produkcją manufaktury z Gniewa zainteresowani są zwłaszcza konserwatorzy zabytków. Gniewskie cegły i kształtki wykorzystano m.in. przy odbudowie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, Katedry w Olsztynie i oczywiście w Gniewie przy konserwacji murów podzamcza. Jeśli posiadacie Państwo stary dwór do renowacji, warto pojechać i zapoznać się z ofertą tego warsztatu.
www.ceramika.roginski.pl
A jeśli ktoś chce stać się posiadaczem zbroi rycerskiej, swe kroki powinien skierować do zamkowej pracowni płatnersko-kowalskiej. Mistrz Maciej Kotlarz wszystkie elementy zbroi wykonuje ręcznie przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Jego warsztat znają doskonale odtwórcy scen historycznych - zarówno Polacy jak i Niemcy, Holendrzy, Szwedzi, Włosi, a także Amerykanie. Lśniące zbroje są również pięknym elementem dekoracyjnym nie tylko zabytkowych komnat... W pracowni zamówić można też wspaniałe balustrady, furtki, kratownice - prawdziwe arcydzieła sztuki kowalskiej. Nie jest więc przypadkiem, że od ponad 10 lat na zamku w Gniewie organizowane są Międzynarodowe Pokazy Kucia Artystycznego stanowiące ważną atrakcję turystyczną gniewskiego zamku
www.morion.imperial.net.pl