Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Drewniany kościół Narodzenia Marii (1754)

Królik Polski

Drewniany kościół Narodzenia Marii (1754)

Drewniany kościół Narodzenia Marii (1754) jest trzecią świątynią wybudowaną w tym miejscu. W XV w. powstała parafia, wybudowano kościół wraz z dworem biskupim. W 1624r Tatarzy pod dowództwem Kantymira najechali ziemie polskie dokonując wielkich zniszczeń miast, klasztorów i kościołów po Dunajec i Wisłę na zachodzie. Splądrowali Sandomierz, ziemię chełmską, bełską województwa lubelskiego. Najechali Małopolskę po Sędziszów i Krosno, spalili kościoły w Urzejowicach, Gniewczynie, Sieteszy, Gaci, Markowej i Krośnie.

Kościół w Króliku Polskim znalazł się na drodze tatarskich zniszczeń. "Nagrodę" Tatarzy odebrali w bitwie pod Martynowem od hetmana Stanisława Koniecpolskiego, w którego armii byli znakomici pułkownicy: Stefan Chmielecki, Jan Odrzywolski, Samuel Łaszcz, Paweł Czarniecki i Stefan Czarniecki. Do klęski Tatarów w znacznym stopniu przyczynili się okoliczni chłopi, którzy nękali armię nieprzyjaciela, niszczyli drogi, budowali zasieki oraz chowali lub niszczyli dobytek.

W roku 1647 wybudowano nowy drewniany kościół. "Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski ..." (H.Sienkiewicz "Ogniem i mieczem"). Kościół uległ spaleniu pomimo, że otoczony był wałem ziemnym i murem a może właśnie dlatego, że nabrał obronnego charakteru. W roku 1754 z fundacji Wacława Sierakowskiego biskupa przemyskiego powstała obecna świątynia.

W budowie zachowano ocalałą XVII wieczną, murowaną zakrystię.

Kościół konstrukcji zrębowej, na planie prostokąta z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie oraz wieżą po stronie zachodniej na planie kwadratu. Wieżę nakrytą namiotowym dachem wieńczy wieżyczka ośmioboczna ze stożkowym hełmem kulą i krzyżem. Dach kościoła jest dwuspadowy z latarnią na wieżyczce zawierającą sygnaturkę. W kościele chrzcielnica, ambona i prospekt organowy pochodzą z XVIII wieku.

Opis uzupełnił: wld53 02-07-2013

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Królik Polski
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na