W słynnym XVI-wiecznym ratuszu stojącym pośrodku Rynku w Chełmnie mieszczą się sale wystawowe Muzeum Ziemi Chełmińskiej. W zabytkowych wnętrzach większość miejsca zajmują ekspozycje ilustrujące dzieje miasta.
Jedną z sal poświęcono osobie doktora Ludwika Rydygiera (1850-1920), wybitnego chirurga światowego formatu. Rydygier to polska wersja rodowego nazwiska Riediger, którą przyszły chirurg zaczął się posługiwać po ukończeniu nauki w gimnazjum w Chełmnie w 1869 r. Studiował medycynę na uczelniach w Greifswaldzie (Gryfii), Berlinie i Strasburgu. W 1879 r. powrócił do Chełmna i założył przy ul. Dworcowej 9 własną klinikę. 16 listopada 1880 r. jako drugi na świecie dokonał operacji usunięcia zaatakowanej przez nowotwór części żołądka. Rok później, tym razem jako pierwszy na świecie, dokonał równie odważnej operacji chorego cierpiącego na owrzodzenie żołądka. W 1887 roku opuścił Chełmno podejmując pracę kierownika katedr chirurgii na uniwersytetach w Krakowie, a następnie we Lwowie. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
W muzeum zgromadzono dokumenty związane z osobą Ludwika Rydygiera, jego opublikowane drukiem prace naukowe i podręczniki, wymowne plansze obrazujące poszczególne etapy prekursorskiej operacji żołądka oraz wprowadzające element grozy chirurgiczne narzędzia i XIX-wieczne medykamenty.
Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00, w soboty do 15.00, a w niedziele w godz. 11.00-14.00. Punkt kasowy muzeum to jednocześnie centrum informacji turystycznej, czynne także w poniedziałki.
Pomnik Ludwika Rydygiera znajduje się w chełmińskim parku jego imienia. Na budynku jego dawnej kliniki znajduje się tablica pamiątkowa ufundowana przez Towarzystwo Chirurgów Polskich.