W Starym Gronowie już od ponad 100 lat nieprzerwanie pracuje zakład zwany przez mieszkańców wsi "kaflarnią".
W latach 70. i 80. XX w. na organizowane tu Plenery Ceramiczne przyjeżdżali artyści ceramicy z całej Polski. W halach produkcyjnych powstawały niepowtarzalne dzieła. Miejscowa glina o pięknym miedzianym odcieniu była doskonałym tworzywem dla rzeźbiarzy. Plenery artystyczne skończyły się na początku lat 90. XX w., kiedy zaprzestano państwowych dotacji na rzecz środowiska plastycznego. Prace podarowane przez artystów właścicielom gronowskiej cegielni Alinie i Bogusławowi Mikulskim nadal zdobią zakład i jego otoczenie, przypominając o niebanalnej tradycji tego miejsca i będąc atrakcją turystyczną miejscowości.
W zakładzie ceramicznym w Starym Gronowie do II wojny światowej produkowano kafle, potem płytki posadzkowe, podstawy do lamp, rurki drenarskie. Pod koniec lat 70. XX w. rozpoczęto produkcję dachówek: mnich-mniszki, karpiówki, gąsiorów dachowych i galanterii ceramicznej. Od 1998 r. zakład zajmuje się wyłącznie produkcją nietypowych wyrobów ceramicznych, stosowanych zwłaszcza przy odnawianiu zabytków.
Dachówki wypalane w Starym Gronowie pokrywają dziś m.in. dachy zamków w Malborku i Gniewie, słupskiego ratusza czy Pałacu Ślubów w Grudziądzu. Ważnymi odbiorcami produktów gronowskiej "Ceramiki" są Niemcy. Właściciele zakładu Anna i Bogusław Mikulscy wspólnie z Fundacją Naszyjnik Północy czynią starania, by pozyskać fundusze na reaktywowanie Plenerów Ceramicznych w Starym Gronowie. Być może niedługo do zakładowej galerii rzeźb dołączą nowe - już XXI-wieczne dzieła. Warto przyjechać tu na weekend.
Ceramika Stare Gronowo
Anna Mikulska
tel. 059 833 70 76