Miłośnicy X Muzy z pewnością dobrze o tym wiedzą: szczecińskie kino "Pionier 1909" przy ul. Wojska Polskiego 2 jest najstarszym kinem świata. Nieprzerwanie działa ono prawie od 100 lat. 26 września 1909 r. do kina pod wdzięczna nazwą "Helios" na pierwszą projekcję zaprosił publiczność jego założyciel i pierwszy właściciel Albert Pietzke. Wyświetlano wówczas składanki filmów krótkometrażowych, a dźwięk nie miał nic wspólnego z systemem Dolby Stereo. Nieme filmy na pianinie ilustrował muzycznie tzw. taper.
"Helios" funkcjonował nieprzerwanie również w czasach zawieruchy wojennej. Po wojnie kino na krótko zmieniło nazwę na "Odra", a w 1948 r. nadano mu nową, trzeba przyznać, bardzo adekwatną - "Pionier". Od ponad 10 lat kino jest własnością panów Jerzego Miśkiewicza i Wacława Szewczyka. W 2005 r. zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarsze kino na świecie i stało się atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć.
Choć w repertuarze nie brak kasowych hitów,to jednak właściciele dbają również o widzów wymagających, ceniących sobie filmy niekomercyjne i ambitne. Dla nich organizowane są m.in. przeglądy filmów latynoamerykańskich czy chińskich. Kino należy do europejskiej sieci Europa Cinemas - kin popularyzujących europejskie filmy o wysokich walorach artystycznych.
Najstarsze kino świata jest zarazem najmniejszym kinem w Szczecinie. Są tu zaledwie dwie sale projekcyjne: główna, urządzona wg nowoczesnych standardów i tzw. Kiniarnia, przewidziana dla maximum 80 widzów, w której filmy ogląda się przy kawiarnianych stolikach sącząc herbatę, kawę lub wino.