Jastarnia
Kościół Nawiedzenia NMP (1931)
Kościół Nawiedzenia NMP (1931).
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła pomorskie
Przez wieki Jastarnia należała do parafii Swarzewo. Dopiero w roku 1840 ks. biskup Anastazy Sedlag załorzył tu parafię. Pierwszym proboszczem był ksiądz kanonik dr Lukas. Po nim duszpasterstwo prowadzili: ks. proboszcz Kapitza, Lugart, Mosieński, Kastner, Gołębiewski, Lendzion, Pełka, Jastrzębski, Wrycza, Stefański i Główczewski.
Od roku 1750 istniał w Jastarni kościółek drewniany zbudowany przez Urszulę Przebędowską, żonę starosty Puckiego Piotra. Duszpasterstwo przy nim spełniali oo. Franciszkanie i Dominikanie z Gdańska.
Na krótko przed powstaniem parafii zbudowano kościół z drzewa pod wezwaniem Narodzenia Matki Boskiej. Poświęcono go w 1836r. a w 1876r. konsekrowano.
Kościół drewniany służył parafii prawie sto lat. Rozebrano go 1 sierpnia 1932r. bo w 1932r. z inicjatywy ks. radcy Pawła Stefańskiego i parafian rozpoczęto budowę obecnego murowanego z cegieł kościoła. Kamień węgielny położono 15 sierpnia 1932r. Prace Murarskie prowadzono od 13.07.1932r. Już 8.12.1932r. nowy budynek kościelny został poświęcony, a 5.10.1933r. przez ks. biskupa ordynariusza dr Wojciecha Okoniewskiego konsekrowany. Koszt budowy obecnego kościoła wyniósł 150000zł.
W czasie budowy nowego kościoła Służba Boża prowadzona była w kaplicy "Regina Maris", w budynku istniejącym do dziś vis a vis cmentarza.
W okresie międzywojennym kościół otrzymał trzy ołtarze, główny św. Rodziny i boczne Serca Jezusa oraz Matki Boskiej Różańcowej. Ambonę w kształcie łodzi, którą ustawiono w Wielki Czwartek 1934r., stoły komunijne. Wszystko jest dziełem artysty Mikołaja Cichosza z Pelplina.
Konfesjonał i ławki zbudowano również przed wojną.
Dalszą pracę nad wykończeniem i u piększeniem kościoła w Jastarni podjęto w 1947r. z inicjatywy i zapobiegliwości parafian oraz ks. kanonika
Wojciecha Główczewskiego, który wtedy objął duszpasterstwo parafii i kierował nią do 1972r.
W 1949r. umieszczono w wieży kościelnej cztery nowe dzwony, które nosząimiona :
Piotr - patron rybaków;
Józef - patron Jastarni;
Rozalia - patronka boru;
Wojciech - patron Pomorza.
8 grudnia 1953r. ks. dr infułat Franciszek Janik dokonał poświęcenia nowych 30sto głosowych organów zmontowanych przez firmę Biernacki z Krakowa.
W 1954r. kościół wymalowano w kolorach morskich dając emblematy rybackie.
Rok 1956 to budowa wieży, która od ukończenia budowy kościoła przykryta była płaskim, prowizorycznym dachem. Wieżę żelbetonową z hełmem krytym blachą miedzianą budowano wg. projektu inż. arch. Kazimierza Macura z Gdańska. Inż Macur jest także autorem drzwi wejściowych wmontowanych w 1971r. i wykonanych z mosiądzu z płaskorzeźbami o motywach morskich ryby, harpuny oraz kraty u wejścia z kruchty do kościoła, kraty na wierzy i tarczy zegarowej.
Lata 1954-53 to okres upiększania świątyni witrażami wg. projekty prof. Adama Bunscha art. plastyka z Krakowa. Witraże przedstawiają 7 radości Matki Bożej: zwiastowanie, nawiedzenie, ofiarowanie, znalezienie, wniebowzięcie, chwałę Maryi w niebie, objawienie w Lourdes. W prezbiterium powołanie św. Piotra, w zakrystii - ukazanie się zmartwychwstałego nad jeziorem Genezaret. Pod chórem:św. Juda Tadeusz, Stygmaty św. Franciszka, św. Wojciech i św. Stanisław Kostka.
Droga krzyżowa z roku 1958 jest także dziełem prof. Brunscha. W 1966r. przebudowano prezbiterium, w którym wg. wymogów odnowionej liturgii ustawiono ołtarz z marmuru w stronę ludu. Wtedy też położono w całym kościele mozaikową posadzkę z marmuru zaprojektowaną przez prof. A. Bunscha.
Cennymi zabytkami kościoła w Jastarni są obrazy : w prezbiterium znajdujący się obraz Trójcy św. pędzla Hahna, bądź z jego szkoły oraz pochodzący z przełomu XVI i XVIIw. wizerunek Matki Boskiej Świętolipskiej znajdujący się w kaplicy upamiętniającej tysiąclecie chrztu Polski.
Uroczystości odpustowe obchodzi się 2 lipca - Nawiedzenia Matki Boskiej. W 1 niedzielę października Matki Boskiej Różańcowej czyli Węgorzowej oraz 8 grudnia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.(theguru)
Promocje w naszym sklepie