Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Gdańsk

W dawnym porcie

Przez kilkaset lat Gdańsk był wielkim ośrodkiem produkcji rzemieślniczej, a wyroby tutejszych warsztatów rozchodziły się w promieniu setek kilometrów od miasta. W całej Rzeczpospolitej znano bowiem i ceniono wspaniałe gdańskie meble, ozdobne zegary, cynowe dzbanki i talerze, a zwłaszcza wyroby złotnicze, które wędrowały na magnackie dwory i do katolickich świątyń, mimo że ich twórcy od połowy XVI w. byli w większości luteranami. Jednakże głównym powodem, dla którego każdy polski szlachcic marzył o wyprawie do grodu nad Motławą, był oczywiście tutejszy port, w którym można było korzystnie sprzedać zboże ze swojego folwarku i w zamian kupić najbardziej wyszukane zamorskie towary.

Do XIX w. nabrzeża portowe znajdowały się w obrębie Głównego Miasta, wzdłuż brzegów Motławy. Przeładunku towarów dokonywano na barkach tragarzy, a tylko najcięższe pakunki, np. beczki z winem, przenoszono za pomocą prymitywnych dźwigów. Największy z nich, słynny gdański Żuraw, zachował się do dzisiaj i wchodzi w skład Centralnego Muzeum Morskiego. Jest też jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. W Żurawiu prezentowana jest wystawa ukazująca różne aspekty życia portowego miasta. Możemy tutaj m.in. zobaczyć, jak wyglądało wnętrze komory palowej (czyli urzędu, w którym pobierano opłaty za pobyt w porcie) oraz kantoru gdańskiego kupca. Można również dokładnie obejrzeć drewniany mechanizm dźwigowy, zrekonstruowany po wojnie według starych planów. Napęd dźwigu przypominał zabawkę dla myszek hodowanych w terrariach. Były to dwa drewniane bębny o średnicy ok. 6 m, w których kilku ludzi musiało cierpliwie dreptać pod górkę, powodując ich obrót i nawijanie liny zamocowanej na łączącym je wale.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

michalolczak piątek, 03 czerwca 2011, 13:57
Warto dodać, że słynny Gdański Żuraw został zbudowany w latach 1442-1444, i był on przez wiele lat największą tego typu konstrukcją w Europie. Napędzany siłą ludzkich mięśni był w stanie podnieść 4 t towaru na wysokość 11 m
michalolczak piątek, 03 czerwca 2011, 13:59
Zwiedzanie Żurawia: 10.00-15.00 [wt-pt], 10.30-15.30 [sb-nd], bilet normalny 8 złotych, ulgowy 5 złotych

Miejsca w okolicy

Gdańsk
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na