Nazwa Olbierzowice pochodzi od Marcina Szitki Olbierza, zapewne pierwszego właściciela. Pierwszy kościół powstał tu około 1326 roku, następny zbudowano w XV wieku.Od połowy XVI wieku do 1620 roku kościół i wieś znajdowała się w rękach arian, przepędzonych przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego - wojewodę sandomierskiego.
Obecna świątynia wybudowana została w 1910 roku według projektu jednego z najwybitniejszych architektów przełomu XIX i XX wieku Stefana Szyllera. Jest to budowla murowana, trzynawowa w stylu neogotyckim. Fronton kościoła został wykuty z granitu polskiego przez Józefa Hanke z Warszawy. W kaplicy znajduje się ołtarz późnorenesansowy ze starego kościoła, zaś w ołtarzu bocznym - krucyfiks barokowy z końca XVII wieku, który przeniesiony został z pobliskiego,spalonego przez Szwedów dworu. Pod lewą nawą znajduje się kaplica przedpogrzebowa, a za nią grobowiec na 10 trumien - właściciela dóbr klimontowskich Włodzimierza Karskiego,w którym został pochowany.
Kościół górujący nad okolicą należy do najwyższych w Polsce. Budowla ma ok. 57 metrów wysokości. Ta zaledwie stuletnia świątynia ma dużą wartość architektoniczną. Przed kościołem znajduje się pomnik powstańców styczniowych. W centralnym miejscu cmentarza parafialnego można zobaczyć kurhan wysokości 5 m, pochodzący prawdopodobnie z okresu wojen szwedzkich i mogiły powstańców 1863 roku oraz wielu legionistów.