Kościół pw. Zwiastowania NMP w Serocku swoim wyglądem przypomina nieco średniowieczny obiekt obronny, co warto zobaczyć. Świątynię wzniesiono na początku XVI w. z fundacji książąt mazowieckich. Jednonawowa, późnogotycka budowla ma czworoboczną wieżę nakrytą wspólnym z nawą dachem. Jej zachodnie narożniki, podobnie jak narożniki nawy, wspierają cylindryczne skarpy przypominające zamkowe baszty. Świątynia jest jednym z najcenniejszych architektonicznych przykładów XVI-wiecznego zapóźnionego gotyku mazowieckiego.
Na przestrzeni wieków Serock doświadczył wielu wojennych zawieruch. Pamiątką zmagań z okresu I wojny światowej jest pocisk tkwiący w północnej ścianie świątyni. Ozdobą jej wnętrza jest barokowe, XVIII-wieczne wyposażenie.
Spod położonego na wysokiej skarpie kościoła roztacza się szeroka panorama na Jezioro Zegrzyńskie. Zbieg dużych rzek: Bugu i Narwi, doskonale widać ze szczytu grodziska zwanego "Barbarką", które od kościoła oddziela głęboki wąwóz. Jego dnem wiedzie spacerowy bulwar prowadzący nad samą wodę - w upalny dzień przechadzka skończy się zapewne na plaży.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła mazowieckie