Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Krosno

Bazylika farna

Świątynia wzniesiona została w połowie XIV w. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. W XV i XVI w. dobudowano do niej boczne kaplice. Po uszkodzeniach spowodowanych pożarem miasta w 1638 roku, kościół został gruntownie przebudowany, a wystrój wnętrza zmieniono z gotyckiego na manierystyczne i wczesnobarokowe. Większość prac wykonano dzięki ofiarności krośnieńskiego proboszcza - księdza Kaspra Rożyńskiego oraz rajcy krośnieńskiego Wojciecha Portiusa.

Wnętrze kościoła farnego uchodzi powszechnie za jedno z najbogatszych i najlepiej zachowanych sakralnych wnętrz w Małopolsce
. Z XV-wiecznego wyposażenia świątyni zachowały się: gotycka grupa Pasji z około 1420 r. oraz tablicowy obraz Koronacja Marii z ok. 1480 r. Z XVII-wiecznego wyposażenia świątyni na szczególną uwagę zasługują:

  • ołtarz główny pochodzący z lat 30 XVII wieku, z obrazem Adoracja Trójcy Świętej i Matki Boskiej przez wszystkich świętych,
  • renesansowo-manierystyczne stalle mansjonarskie zdobione malowidłami przedstawiającymi świętych oraz sceny biblijne,
  • zespół dwudziestu kilku monumentalnych obrazów sztalugowych na ścianach i filarach świątyni, wykonanych przez krośnieńskich malarzy wykształconych w warsztacie Tomasza Dolabelli,
  • manierystyczna ambona zwieńczona pięknym baldachimem w kształcie wysmukłej latarni,
  • cynowa chrzcielnica, wsparta na trzech leżących lwach, ufundowana przez Wojciecha Portiusa,
  • stalle radzieckie - bogato zdobione ławy, w których zasiadali rajcy miejscy,
  • ławka kolatorska Wojciecha Portiusa i jego żony Anny.


W sąsiedztwie kościoła farnego jest usytuowana wieża dzwonnica. Wybudowana została w latach 1637-1651, z fundacji Wojciecha Portiusa. Wewnątrz wieży mieszczą się trzy dzwony: "Urban", "Jan" i "Marian". Warto nadmienić, że "Urban" zaliczany jest do największych zabytkowych dzwonów w Polsce. Na wieży znajduje się również zegar, wykonany w Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza. Nakryta baniastym hełmem wieża jest najbardziej charakterystycznym elementem panoramy miasta, z której codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

urbeck niedziela, 19 lutego 2023, 15:18
Na blokach piaskowca w wieży dzwonnicy można doszukać się czerwonych smug będących pozostałością po pożarze w 1638 r.

Miejsca w okolicy

Krosno
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na