We wsi Złotowo, leżącej na pograniczu Pałuk i Kujaw, znajduje się kurhan z epoki kamienia gładzonego (neolitu). Został on odkryty przez tamtejszego nauczyciela Alojzego Rybczyńskiego w 1959 r. Pagórek ze sterczącymi z wierzchołka kamieniami był nazywany "cholernikiem" z powodu przekazywanej z pokolenia na pokolenie informacji o chowaniu tam zmarłych w czasach epidemii cholery z XIX w.
Dopiero dzięki pracom archeologicznym w 1961 roku odkryto komorę grobową kryjącą szkielety ludzkie i zwierzęce sprzed 4500 lat oraz inne przedmioty. Wydobyte przedmioty zasiliły zbiory Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu.
Na terenie kurhanu znajduje się tablica informacyjna a dojazd do dawnego miejsca pochówku został wzorowo oznakowany. Z kurhanem, od 2003 roku jest związana założona przez p. Danutę Wesołowską, grupa "Strażnicy Kurhanu", która promuje i opiekuje się tym miejscem. Istnieje możliwość wynajęcia grupy historycznej inscenizującej scenki z życia budowniczych kurhanu po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym (tel. 52 564 26 98, 665 489 572).
Zaproponował: kala2000
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła kujawsko-pomorskie