Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela (1651)

Orawka

Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela (1651)

Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela (z 1651 r.) konstrukcji zrębowej, jest jednym z najpiękniejszych na Podhalu. Ściany, dach i wieża z nadwieszoną izbicą obite są gontem. Wnętrze ma barokowe wyposażenie i polichromię (z 1711 r.).

Wieś Orawka założona została pod koniec XVI wieku. W czasach kontrreformacji stanowiła centrum katolicyzmu na Orawie. Tutaj też powstała pierwsza parafia katolicka na Orawie Polskiej. Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela, zbudowany w połowie XVII wieku z inicjatywy księdza Jana Szczechowicza, jest najstarszym katolickim kościołem na Górnej Orawie. Pod posadzką w prezbiterium znajduje się grób księdza.

Drewniany kościół jest budowlą orientowaną, jednonawową z mniejszym trójbocznym prezbiterium, do którego przylega boczna zakrystia. Wejście do kościoła wiedzie przez kwadratową wieżę we frontowej ścianie. Podczas remontu kościoła w roku 1901 wydłużono nawę świątyni, wbudowując w nią wieżę w celu wzmocnienia jej konstrukcji. Wieżę wieńczy nadwieszona izbica, której naroża zdobią sterczyny w kształcie małych wieżyczek a nad całością góruje ostrosłupowy hełm z latarnią. Dwuspadowy dach świątyni z wieżyczką na sygnaturkę kryty jest gontem.

Kościół wielokrotnie był remontowany w XIX i XX wieku. Podczas jednego z nich dobudowano kaplicę M.B.Bolesnej. W kościele zastosowano płaskie stropy a w kaplicy kolebkowe. Wsparty na słupach chór muzyczny zbudowany jest na planie litery "L". Barokowe organy są darem cesarza Ferdynanda III Habsburga. Instrument ten zaliczany jest do najstarszych w Polsce. Na tęczowej belce ustawiona jest barokowa Grupa Pasyjna. Całe wnętrze kościoła pokryte jest barwną polichromią figuralną, roślinną oraz tradycyjną ornamentyką góralską. W tych malowidłach znajdujemy sceny Starego i Nowego Testamentu, wizerunki świętych, biskupów oraz królów. Niektóre sceny ukazują postacie w strojach szlacheckich inne w strojach góralskich.

W jednym z bocznych ołtarzy widzimy Chrystusa Frasobliwego siedzącego przed obrazem Ukrzyżowania. Obraz ten jest kopią obrazu Rubensa "Przebicie włócznią". Rzeźba datowana jest na XIV wiek i jest najstarszym zabytkiem w kościele. Przywieziono ją tutaj z zamku w Karpnikach z okolic Jeleniej Góry. Ołtarz główny wieńczy Matka Boska Zwycięska, która symbolizuje zwycięstwo katolicyzmu w tej parafii nad luterańskim szerzonym w okolicy. Centralną XVI wieczną Pietę w Ołtarzu adorują święci uznani za patronów Królestwa Polski i Królestwa Węgier.

W tym kościele malowidłami pokryte są stropy, ściany, konfesjonały i ławki dla wiernych. Wnętrze tej świątyni to otwarta galeria malarstwa, której należy poświęcić wiele czasu na własne doznania.

Opis uzupełnił: wld53 01-03-2015

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Orawka
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na