Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chochołów

Kościół św. Jacka (lata 70. XIX w.)

Kościół został wybudowany w latach 1853 – 1873 z inicjatywy wywodzącego się z Chochołowa proboszcza parafii Sidzina ks. Wojciecha Błaszyńskiego. Autorem projektu był krakowski architekt Feliks Księżarski, który zasłynął m.in. projektem Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim a sam projekt inspirowany był Kościołem Mariackim w Krakowie. 11.08.1866 r., w wypadku na budowie zginął ks. Błaszyński. Budowę dokończył ks. Florian Kosek.

Wewnątrz kościoła znajduje się 6 neogotyckich ołtarzy zaprojektowanych przez pochodzącego z Czech Franciszka Neużila i wykonanych w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego w latach 1883 – 1891. Jest też namalowany na drewnie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przeniesiony z poprzedniego kościoła, organy z początku XX w. oraz XIX-wieczne dzieła malarzy Wojciecha Eljasza Radzikowskiego i jego syna Walerego.

Kościół ma konstrukcję murowaną, trójnawową z transeptem i absydą, wykonaną na planie krzyża łacińskiego o długości 37 m i szerokości 22 m. Ściany wykonane są z wapienia natomiast wieża i elewacje z piaskowca. W 47-metrowej umieszczono 3 dzwony nazwane Św. Jacek, Matka Boża i Św. Florian, z których pierwszy, największy waży 450 kg. Na uwagę zasługują ogromne okna, z których największe liczą 10 m.

W 2018 r. kościół został wyróżniony w konkursie Zabytek Zadbany 2018 w kategorii „utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

Opis uzupełnił: urbeck 28-05-2019

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Kościół wzniesiono w latach 1853-1866 a fundatorem był chochołowianin ks.Wojciech Blaszyński.Pod sam koniec budowy fundator zginął pod belką spadającą z rusztowania!

Miejsca w okolicy

Chochołów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na