Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Gniewoszów

Ruiny zamku Szczerba (XIV w.)

Wieś Gniewoszów w powiecie kłodzkim leży przy drodze krajowej nr 389 nazywanej popularnie Autostradą Sudecką. Pierwsza osada powstała tutaj w XII wieku i sąsiadowała z warownią noszącą nazwę Szczerba. Wchodziła wówczas w skład dóbr ziemskich ze stolicą w Międzylesiu. Po ich podziale w 1358 r. należała do państwa śnielińskiego z centrum mieszczącym się na zamku Szczerba, nazywanym także Śnielinkiem. Po jego rozpadzie była kolejno własnością rodów Wendlerów, von Althannów i von Magnisów. Tym ostatnim zawdzięcza rozwój gospodarczy i wzrost liczby mieszkańców.

W początkach XX wieku Gniewoszów otrzymał rangę letniska. Jedną z jego atrakcji były ruiny wspomnianego zamku Szczerba. Zamek Szczerba położony na skalistym, liczącym 530 m wysokości wzniesieniu, opływanym przez potoki Gołodolnik i Głownia powstał prawdopodobnie w XI wieku jako warownia broniąca traktu wiodącego z Czech na Śląsk. Obecne pozostałości budowli powstały po przebudowie w XIV wieku.

Dziś na jego temat niewiele wiadomo, a historia obiektu oparta jest w znacznej mierze na podaniach i legendach. W dokumentach z 1358 r. wymieniany jest ówczesny właściciel Szczerby Otto Schuler, syn Otto von Glaubitza, właściciela Międzylesia z pierwszej połowy XIV w., który był najprawdopodobniej fundatorem przebudowy zamku.

Warownia została zniszczona w czasie wojen husyckich, być może w 1428 r. W drugiej połowie XV wieku zamek na wzgórzu pozostawał niezamieszkaną, uszkodzoną budowlą, która zamieniała się z biegiem lat w ruinę. W XVIII wieku część murów rozebrano w celu pozyskania budulca. Na początku XX wieku teren zamku oczyszczono i udostępniono letnikom wypoczywającym w Gniewoszowie. Na przełomie lat 80/90-tych odsłonięto zarys całej budowli wraz z murami obronnymi.

Zamek Szczerba składał się z budynku mieszkalnego, niemal owalnego dziedzińca otoczonego wysokim, kamiennym murem oraz głęboką fosą. Obecnie po przeprowadzonych pracach archeologicznych poza murem można zobaczyć także piwnice i fundamenty domu mieszkalnego. Będąc w tych stronach warto zajechać w to miejsce, aby poznać ducha średniowiecznego Dolnego Śląska.

Opis uzupełnił: zbyszekF60 06-11-2013

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

iwmali piątek, 19 sierpnia 2011, 20:29
Tak naprawdę to z zamku zostało niewiele, do tego jest on strasznie zaniedbany. Na tablicach przed zamkiem jest napisane, że to jeden z trzech najlepiej zachowanych obiektów na Dolnym Śląsku, który przez wieki nie został przebudowany...Naprawdę szkoda, że jest w takim stanie, gdyby chociaż usunąć te chaszcze, ruiny pewnie chętnie byłby odwiedzane przez turystów.
iwmali piątek, 19 sierpnia 2011, 20:39
Aby dotrzeć do ruin zamku Szczerba jadąc drogą 389 od strony Polanicy Zdroju trzeba minąć kościół w Gniewoszowie i po kilku kilometrach będzie widać tabliczkę z napisem "Ruiny zamku Szczerba", po lewej stronie jest mały parking i dalej po prawej stronie widać szlak niebieski, którym kierujemy się lekko w dół, a później pod górkę, po kilku minutach docieramy do ruin zamku.

Miejsca w okolicy

Gniewoszów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na