Wieś Gniewoszów w powiecie kłodzkim leży przy drodze krajowej nr 389 nazywanej popularnie Autostradą Sudecką. Pierwsza osada powstała tutaj w XII wieku i sąsiadowała z warownią noszącą nazwę Szczerba. Wchodziła wówczas w skład dóbr ziemskich ze stolicą w Międzylesiu. Po ich podziale w 1358 r. należała do państwa śnielińskiego z centrum mieszczącym się na zamku Szczerba, nazywanym także Śnielinkiem. Po jego rozpadzie była kolejno własnością rodów Wendlerów, von Althannów i von Magnisów. Tym ostatnim zawdzięcza rozwój gospodarczy i wzrost liczby mieszkańców.
W początkach XX wieku Gniewoszów otrzymał rangę letniska. Jedną z jego atrakcji były ruiny wspomnianego zamku Szczerba. Zamek Szczerba położony na skalistym, liczącym 530 m wysokości wzniesieniu, opływanym przez potoki Gołodolnik i Głownia powstał prawdopodobnie w XI wieku jako warownia broniąca traktu wiodącego z Czech na Śląsk. Obecne pozostałości budowli powstały po przebudowie w XIV wieku.
Dziś na jego temat niewiele wiadomo, a historia obiektu oparta jest w znacznej mierze na podaniach i legendach. W dokumentach z 1358 r. wymieniany jest ówczesny właściciel Szczerby Otto Schuler, syn Otto von Glaubitza, właściciela Międzylesia z pierwszej połowy XIV w., który był najprawdopodobniej fundatorem przebudowy zamku.
Warownia została zniszczona w czasie wojen husyckich, być może w 1428 r. W drugiej połowie XV wieku zamek na wzgórzu pozostawał niezamieszkaną, uszkodzoną budowlą, która zamieniała się z biegiem lat w ruinę. W XVIII wieku część murów rozebrano w celu pozyskania budulca. Na początku XX wieku teren zamku oczyszczono i udostępniono letnikom wypoczywającym w Gniewoszowie. Na przełomie lat 80/90-tych odsłonięto zarys całej budowli wraz z murami obronnymi.
Zamek Szczerba składał się z budynku mieszkalnego, niemal owalnego dziedzińca otoczonego wysokim, kamiennym murem oraz głęboką fosą. Obecnie po przeprowadzonych pracach archeologicznych poza murem można zobaczyć także piwnice i fundamenty domu mieszkalnego. Będąc w tych stronach warto zajechać w to miejsce, aby poznać ducha średniowiecznego Dolnego Śląska.