Powiat oleski to region bogaty w dawne zabytkowe drewniane kościoły. Jednym z takich najstarszych zabytków jest kościół w Starym Oleśnie. Został zbudowany około 1680 roku przez oo. Augustianów jako kościół filialny parafii św. Michała w Oleśnie. Do oleskiej parafii należały też kościoły filialne w Borkach Wielkich i Wędryni. Parafia pod opieką augustianów przetrwała do początku XX wieku. Dopiero w 1911 roku ks. kardynał Jerzy Kop, ówczesny ordynariusz wrocławski erygował dekretem nową parafię, która obejmowała Stare Olesno, Ciarkę i Gronowice.
Kościół w kształcie prostokąta, zbudowany na osi wschód-zachód posiada konstrukcję zrębową, natomiast wieża, z lekko pochyłymi ścianami u podstawy, jest konstrukcji słupowej i zakończona jest ośmiobocznym dachem gontowym. Gontem obity jest również cały dach na kościele i ściany na zewnątrz.
Wejście do kościoła znajduje się pod wieżą, do której po bokach dobudowano dwa pomieszczenia służące jako schowki. Prezbiterium jest zamknięte prostą ścianą, a przy jego północnej stronie mieści się zakrystia. Kościół został gruntownie odnowiony w latach 1955-7 i 1959, oraz ostatnio 2001-2006.
Świątynia należy do Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego.