Traugott Grohmann urodził się w 1875 r. w Saksonii. Do Polski przybył na początku lat 20. XIX w. i zagościł w Warszawie, gdzie zajął się produkcją wyrobów skórzanych. Kolejnym miastem, w którym osiadł był Zgierz. Tam z bratem Karolem uruchomili tkalnię płócien i przędzalnię bawełny. W roku 1842 (1843?) przeniósł się do Łodzi, gdzie dostał w dzierżawę posiadło zwane Młynem Lamus.
Na terenach tych uruchomił przędzalnię mechaniczną a przy zbiegu dzisiejszych ulic Targowej i Tylnej wybudował skromny, parterowy dom, który istnieje do dziś. Jest on przykładem typowej zabudowy z poł. XIX w Łodzi - małe domy rzemieślnicze. W roku 2000 ta architektoniczna perła dawnego miasta przemysłowego przeszła gruntowny remont i jest obecnie siedzibą Niemieckiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego.
Warto wiedzieć:
Traugott Grohmann zapoczątkował potęgę rodu Grohmanów. W roku 1874 przekazał fabrykę swojemu, jedynemu synowi Ludwikowi Grohmanowi, którego synowie dalej kontynuowali "dzieło twórcze" swojego dziadka. W 1921 r. nastąpiła fuzja zakładów Grohmanów i Scheiblerów. Efektem było powstanie jednego z największych przedsiębiorstw w Europie pod nazwą: "Zjednoczone Zakłady przemysłu Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. Spółka Akcyjna", które zatrudniały wówczas przeszło 8 tys. robotników. Rodzina Grohmanów w XIX w. spolonizowała się i dlatego przestali pisać drugie 'n' na końcu nazwiska.