Skorogoszcz to dawne miasteczko, nad rzeką Nysą Kłodzką, a obecnie wieś w gminie Lewin Brzeski. Wielowiekowa historia tego miasteczka zapisana na dawnych dokumentach uległa bezpowrotnemu zniszczeniu lub zagubieniu. Przyczyniły się do tego częste pożary i powodzie nawiedzające tę historyczną osadę. Zachował się jednak zapisek historyczny z XIII wieku, potwierdzający istnienie kościoła ze szpitalem i przytułkiem, powstałym na potrzeby wędrujących, nad którym patronat sprawowały norbertanki z klasztoru w Czarnowąsach. Dopiero w 1719 roku kościół w Skorogoszczy stał się samodzielną parafią.
Skromna, zabytkowa świątynia pw. św. Jakuba przetrwała wszelkie przeciwności losu aż do czerwca 1835 roku. Wówczas to rozległy pożar pochłonął kościół oraz kilkadziesiąt domów mieszkalnych i budynków gospodarczych. Dopiero po siedemnastu latach od pożaru wybudowano w tym samym miejscu nowy kościół w stylu neoromańskim, istniejący do dnia dzisiejszego. Przez te lata nabożeństwa dla katolików odprawiane były w kościele ewangelickim.
Jest to świątynia trójnawowa wymurowana z cegły, mająca w prostokątnym prezbiterium klasyczne sklepienie kolebkowo - krzyżowe. Kościół jest orientowany, posiada od zachodu prostokątną wieżę, która jest zakończona znacznie węższą, ośmioboczną kondygnacją ze strzelistym daszkiem. We wnętrzu współczesne polichromie stylizowane na bizantyjskie, wykonał w 1978 roku macedoński malarz Sotyrys Pantopulos. Po bokach ołtarza głównego umieszczono dwie rzeźby gotyckie św. Jakuba Apostoła i św. Katarzyny z początków XVI wieku, pochodzące z poprzedniego kościoła.
W trakcie działań wojennych w 1945 roku kościół i plebania zostały uszkodzone, lecz trud kolejnych duszpasterzy oraz ofiarność i wysiłek Kresowian, którzy po powojennej tułaczce znaleźli tu, nad Nysą swój nowy dom, sprawił, że kościół św. Jakuba Apostoła jest obecnie najokazalszą budowlą tej prastarej osady. W latach siedemdziesiątych wieloletni proboszcz parafii ks. J.Bogusiak wraz z pastorem parafii ewangielicko-augsburskiej w Lewinie Brzeskim, ks. S. Żwakiem organizowali Obozy Ekumeniczne dla młodzieży. Prowadzone wykłady, odczyty i zwykłe pogadanki służyły do głębszego poznania wspólnych cech i różnic występujących między wyznaniami.
W 2008 roku wytyczony został opolski odcinek Drogi św. Jakuba, wiodący od góry św. Anny do Brzegu, przez Kamień Śląski, Opole i Skorogoszcz.