Kościół św. Jana Chrzciciela wybudowano w l. 1793-1796 jako świątynię murowaną. Zachowało się w nim barokowe i klasycystyczne wyposażenie. Plebania wybudowana z kamienia pochodzi z l. 1786-1788, jej drewniane piętro nadbudowano natomiast w wieku XIX.
Z początkiem XVIII wieku w Brennej wybudowano drewnianą kaplicę, dla której za patrona obrano św. Jana Chrzciciela. Ten święty jest patronem diecezji i katedry wrocławskiej a do roku 1925 cały Śląsk Cieszyński z Brenną należały do tej diecezji. Inicjatywę budowy w Brennej kaplicy podjęli ks. Leopold Temps i ks. Józef Roller. Obaj zostali skierowani na Śląsk Cieszyński przez wrocławskich biskupów do prac misyjnych po okresie reformacji.
Obecny kościół wybudowany został z Funduszu Religijnego utworzonego przez cesarza Józefa II. Majątek Funduszu powstał z przejętych dóbr po likwidowanych zakonach, które nie prowadziły działalności charytatywnej i szkoleniowej. Wnętrze świątyni jednonawowe z bocznymi emporami jest w całości ozdobione malowidłami.
Ołtarz główny zawiera obraz przedstawiający Chrzest Jezusa, twórcą dzieła był cieszyński artysta Stanisław Jastrzembski. Organy i dzwony kościelne zakupiono ze składek parafian.