Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Szkoła Realna i Przemysłowa (1873-1874)

Bielsko-Biała

Szkoła Realna i Przemysłowa (1873-1874)

Budynek Szkoły Realnej i Przemysłowej w Bielsku Białej powstał w latach 1873-1874, zbudowano go w stylu neorenesansowym na planie litery E. Budowla powstała na cześć cesarzowej Elizabeth, żony cesarza Franciszka Józefa I . Początkowo umieszczono w nim Szkołę Realną, Gimnazjum Męskie i w suterynie Państwową Szkołę Przemysłową. Całość nazwano Szkołami Średnimi ( Deutsche Mittelschule).

Od 1918r. mieściła się tutaj elitarna niemiecka szkoła średnia, przeznaczona głownie dla młodzieży pochodzącej z zamożnych mieszczańskich rodzin niemieckich i żydowskich, z językiem wykładowym niemieckim. Od 1926 do 1939 r. wprowadzano jednostkowo klasy z językiem polskim. W latach 1939-1945 była tu wyłącznie niemiecka szkoła średnia. Z dniem 3 września 1939r. okupant niemiecki wprowadził swoją administrację tworząc Szkołę Inżynierską tzw. Ingenieurschule. Poza powrotem jako języka niemieckiego jako administracyjnego i wykładowego niewiele się zmieniło. Programowo nauczano wg. poprzednio ustalonych zadań. Po wyzwoleniu miasta, z racji bliskości frontu, budynek zajęty został przez wojsko na cele szpitala frontowego.

W dniu 12 października 1945 r. szkoła wróciła do budynku przy ul. Sixta i rozpoczęła kształcenie kadr do powojennego przemysłu. W 1950 r. zlikwidowana została Państwowa Szkoła Przemysłowa i w jej miejsce utworzono Technikum Mechaniczno-Elektryczne, a później Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych oddając pod jego siedzibę budynek przy ul. Słowackiego 24, a przy ul. Sixta pozostawiając Technikum Włókiennicze.

Opis uzupełnił: Jurek K 25-03-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Bielsko-Biała
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na