Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Zespół dworsko-folwarczny (XVIII-XX w.)

Wiśniowa

Zespół dworsko-folwarczny (XVIII-XX w.)

Historia dworu w Wiśniowej sięga XVII wieku, kiedy to wieś stała się własnością rodu Firlejów. Pierwszy dwór znajdował się w miejscu dzisiejszej oficyny. Do dzisiaj zachowały się jeszcze jego oryginalne ściany. W środku fasady frontowej znajdowała się wieża.

Dwór ten został spalony w czasie walk konfederatów barskich z wojskami carskiej Rosji w 1772 r. Dwór został przebudowany przez kolejnego właściciela, Rocha Jabłonowskiego w latach 1779 – 1790. Nowy pałac w stylu rokoka saskiego powstał obok starego dworu, z którego po obudowie powstała oficyna. Wtedy też obok dworu zaczął kształtować się pałacowy park, który po śmierci Jabłonowskiego został zaniedbany. W XIX w. pałac spłonął w pożarze.

Ponowny rozkwit nastąpił po odkupieniu dworu przez małżeństwo Franciszka i Walerii Mycielskich w roku 1867. Pałac i otaczające go budynki zostały wyremontowane wg projektu krakowskiego architekta Filipa Pokutyńskiego i otoczone rozległym parkiem typu angielskiego. W pierwszych latach XX w aż do wybuchu II wojny światowej, dwór był ośrodkiem życia artystycznego. Przyjeżdżało tu wielu artystów malarzy, w tym m takie sławy jak Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Tadeusz Stryjeński, Czesław Rzepiński, Zbigniew Pronaszko, Jan i Hanna Cybisowie, Józef Czapski. Namalowany przez Mehoffera parkowy dąb trafił na przedwojenny banknot 100-złotowy. Z tego okresu zachowało się też wiele obrazów przedstawiających Wiśniową i okolice. 

W tamtych latach, dzięki zdolnościom Franciszka Mycielskiego był to jeden z najbardziej rentownych majątków na terenie Galicji. Jego syn, Jan założył w Wiśniowej stadninę koni, gorzelnię, tartak, fabrykę serów typu gruyere oraz wznowił hodowlę bydła. W 1944 roku komunistyczne władze przejęły dwór, co spowodowało stopniowe popadanie budynków w ruinę. W majątku mieścił się komisariat milicji, PGR i przedszkole. Do obecnych czasów zachował się pałac utrzymany w klasycystycznym stylu, oficyna, dworskie stajnie, pozostałości parku oraz kaplica grobowa Mycielskich.

Od 2005 roku zespół dworsko – parkowy został przejęty przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i jest stopniowo odnawiany z przeznaczeniem na cele hotelarskie i kulturalne. W odremontowanych zabudowaniach folwarcznych znajduje się centrum konferencyjno – noclegowe. Wstęp do parku jest nieograniczony i bezpłatny. W 2017 rosnący w parku dąb Józef został wybrany na Europejskie Drzewo Roku. Poza tym w parku znajduje się nagrobek psa i kota Mycielskich i altana ogrodowa.

Opis uzupełnił: urbeck 04-10-2017

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Wiśniowa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na