Kościół św. św. Jacka i Marii Magdaleny, murowany (1818), rozbudowany (1893-1895).
Kroczyce, to niewielka miejscowość na tzw. Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, położona w jej części środkowej, niedaleko Podlesic, mająca na swym terenie m. in. Jaskinię Głęboką, czy też Górę Zborów. Okolice charakteryzują się głównie widocznymi z drogi krajowej DK 78 - w kierunku Jędrzejowa, Kielc- ostańcami lub inaczej „skałkami”.
W samej miejscowości nie sposób przejechać obojętnie obok miejscowej świątyni, posiadającej murowaną z kamienia wapiennego kruchtę z wieżami na dzwony. Kościół został wybudowany w miejscu swego drewnianego poprzednika, który datowany był na ok. 1427 rok. Ten, który oglądamy dziś powstał w latach 1893-95.
Właściwie opisywanie kroczyckiej świątyni mogłoby się zakończyć na dacie jej powstania lecz niewątpliwie uwagę niemal każdego podróżnego, nawet będącego tylko przejazdem przyciągnie - oprócz wspomnianej kruchty - ołtarz główny we wnętrzu kościoła. Zbudowany z brył kalcytowych, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Marii Magdaleny, datowany na koniec XVIII wieku. Sam ołtarz przypomina grotę ze stalaktytami, przypuszczalnie jego styl nawiązuje do wnętrz okolicznych jaskiń.
Stalaktyty można oglądać m. in w podlesickiej Jaskini Głębokiej przy drodze z Żarek w kierunku Podlesic-Kroczyc. W kościele znajduje się epitafium Jadwigi Woykowskiej zmarłej w 1643 roku. Zatem być może po drewnianym kościele mogła być murowana kaplica, a sam kościół drewniany uległ „zniknięciu” nieco wcześniej, czyli może po około dwustu latach istnienia....Źródła na ten temat milczą, więc jest to moja subiektywna hipoteza....