Rogów to niewielka wieś przy drodze 79 z Krakowa do Sandomierza. Mało kto wie, odwiedzając Rogów, jak długą i bogatą historię ma to miejsce, bo śladów jego bogatej przeszłości jest dzisiaj niewiele.
Położony nad Wisłą Rogów w średniowieczu należał do rodu Hińczów, podskarbich królewskich. W latach późniejszych był własnością znamienitych rodów: Odrowążów, Szafrańców, Firlejów i Wodzickich. To za sprawą rodu Wodzickich przeżywał największy rozkwit. Ostatnimi właścicielami tych dóbr byli Skórzewscy i Ogińscy.
Był tam kiedyś duży port rzeczny, z którego spławiano zboże Wisłą do Gdańska. Jeden ze spichrzów, który dotrwał do naszych czasów podziwiać można dziś w skansenie w Tokarni, jak też drewniany cmentarny kościółek. Losy Rogowa wielokrotnie splatały się z biegiem polskiej historii. To tu w Rogowie w XVI wieku odbył się zjazd przywódców polskiego ruchu ariańskiego,a 100 lat później gościł tu przejazdem król Jan III Sobieski.
Centrum życia Rogowa był okazały dwór z XVII wieku otoczony niegdyś okazałym parkiem, zwany też "pałacem". Budził zachwyt nie tylko miłośników sztuki, pełen pamiątek po dawnych właścicielach i piękny okaz dawnego budownictwa polskiego. Spłonął niestety w czasie II wojny światowej. Z dawnej świetności pozostał zaniedbany park i podworskie zabudowania gospodarcze obecnie w ruinie. Stosunkowo najlepiej zachowała się ośmioboczna, wysoka baszta z czerwonej cegły pochodząca prawdopodobnie z końca XIX wieku..