Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Zespół pałacowy Wielopolskich

Chroberz

Zespół pałacowy Wielopolskich

Pałac został wzniesiony w latach 1857-1860, przebudowany w 1889 r. Zaprojektował go wybitny architekt Henryk Marconi dla margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Pierwotne pałac przeznaczony był na bibliotekę, którą pieczy margrabiego powierzył Konstanty Świdziński. Jednak w późniejszym czasie pałac stał się siedzibą rodu Wielopolskich.

Obecnie pałac jest siedzibą Samorządowego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia. W budynku warto zobaczyć m.in. wystawy: "Starożytne Skarby Ponidzia", "45 lat badań Instytutu Geografii Uniwersytetu Warszawskiego na Ponidziu", "Historia ordynacji Wielopolskich", a w plenerze - ekspozycję "Kultura rolna XIX i XX wieku". Warto także odwiedzić Izbę Pamięci Republiki Pińczowskiej oraz Galerię Regionalną (malarstwo, haft artystyczny, rzeźba, stroje, sylwetki twórców, publikacje regionalne). Ciekawym miejscem jest imponująca sala balowa z zachowanymi oryginalnymi kasetonami.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w 2000 r. w pałacu w Chrobrzu, a także na terenie parku dworskiego, ekipa filmowa Filipa Bajona kręciła sceny do filmu Przedwiośnie.

W XIX-wiecznym parku z pomnikowymi okazami egzotycznych drzew można podziwiać kaplicę projektu Henryka Marconiego z 1850 roku. Była ona wzorowana na kaplicy przy zamku w Książu Wielkim.

Do zespołu pałacowego Wielopolskich w Chrobrzu należą także: murowany chlew (1881), częściowo rozebrana, murowana kamienna kuźnia (3 ćw. XIX w.), obora (1881), oficyna (2 poł. XIX w.), pozostałości murowanej bramy i mostu (XIX w.) oraz stróżówka (XIX w.).

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chroberz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na