Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Gubin

Wspólne dzieło odbudowy

Łużyckie miasteczko Gubin wielokrotnie zmieniało swą przynależność państwową. Na początku XI w. należało do państwa Bolesława Chrobrego, ale już wkrótce przeszło pod władanie czeskich Luksemburgów, w XVII w. zostało wcielone do Saksonii, a w XIX w. znalazło się w granicach państwa pruskiego. Wydarzenia ostatniej wojny podzieliły ten przez wieki jednolity organizm miejski na dwa miasta: lewobrzeżny Guben w granicach Niemiec i położony na prawym brzegu Odry polski Gubin.

W samym sercu Gubina znajdują się gigantyczne ruiny fary widoczne niemal z każdego punktu miasta. Była to jedna z największych średniowiecznych gotyckich świątyń obecnego województwa lubuskiego. Jej budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIII w. Na skutek zniszczeń, prawdopodobnie spowodowanych trzęsieniem ziemi, w XIV w. konieczna była jej przebudowa. Kolejnej, ostatniej już rozbudowy dokonano w XVI w. Od tego czasu przez wieki świątynia trwała w niezmienionej formie, będąc miejscem chrztów, ślubów i pogrzebów kolejnych mieszkańców miasta. Kres jej wielkości położyło w 1945 r. natarcie Armii Czerwonej na Gubin. Spłonęły wówczas hełm wieży, dach i sklepienia. Majestatyczną ruinę grożącą zawaleniem zabezpieczono w latach 60. XX w. i od tego czasu można ją było oglądać tylko z zewnątrz. Zalegające wewnątrz gruzy porósł bluszcz, krzewy i drzewka. Ten stan rzeczy może się jednak wkrótce zmienić.

Pomysłodawcą odbudowy gubińskiej fary jest ksiądz Zbigniew Samociak, były proboszcz gubińskiej parafii pw. Świętej Trójcy. W 2005 r. powstała polsko-niemiecka fundacja "Fara Gubińska - Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich", której podstawowym celem jest pozyskiwanie środków na odbudowę świątyni. W przyszłości oprócz funkcji sakralnych ma ona pełnić rolę polsko-niemieckiego centrum kulturalnego. Podczas odbywających się w Gubinie i Guben imprez i koncertów charytatywnych zbierane są datki, które zasilają konto odbudowy fary. W Guben przy Berlinerstrasse 5 powstał specjalny sklep z pamiątkami, gdzie można kupić pocztówki, obrazy i książki poświęcone gubińskiej świątyni. Trzydzieści procent zysków ze sprzedaży przeznaczonych jest na cele fundacji.

Zakończono odgruzowywanie wnętrza, a 1 czerwca 2007 r. na szczycie 64-metrowej wieży osadzono ważący blisko 3 tony hełm. Istnieją duże szanse, że podjęte dzieło zakończy się sukcesem, bowiem odbudowę fary w Gubinie objęli patronatem ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Gubin
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na