Wieś Sadów wymieniana jest w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z XIII wieku.
Kościół w Sadowie jest jednym z najstarszych kościołów na Śląsku. Konsekrowany był już w 1331 r. przez biskupa wrocławskiego Nankera. W okresie reformacji protestancki pw. Wszystkich Świętych. Zdewastowany przez protestantów kościół w w 1661 r. zostaje odnowiony i ponownie poświęcony pw. św. Józefa. Pierwotnie świątynia zbudowana w stylu romańskim (dzisiejsze prezbiterium to najstarsza część świątyni) na przestrzeni wieków była wielokrotnie remontowana i rozbudowywana przez co straciła swój pierwotny wygląd. W XVII w. kościół został rozbudowany. Wzniesiono między innymi dwie kaplice barokowa poświęcone św. Jadwidze i św. Teresie. W 1860 r. zostaje przeprowadzony gruntowny remont kościoła.
Na uwagę zasługuje wyposażenie kościoła. Ołtarz główny datowany na XVII wiek wykonany z drewna i częściowo złocony. W jego centrum umieszczony jest obraz z 1868 r. patrona świątyni św. Józefa, a po jego bokach stoją rzeźby świętych Anny i Floriana z 1860 r. W górnej części ołtarza umieszczony jest obraz wizji św. Stanisława Kostki z 1860 r. Z boku ołtarza głównego, nad łukowo zamkniętymi przejściami stoją 70 cm figurki św. Piotra i św. Pawła. W ołtarzach bocznych umieszczone są obrazy: w jednym Matki Boskiej i w drugim św. Barbary. Ciekawie wygląda również XVII-wieczna ambona z baldachimem z drewnianymi rzeźbami czterech ewangelistów i obrazem św. Tomasza z Akwinu.
Wolno stojąca dzwonnica, drewniana w górnej części, zawiera dwa dzwony, na jednym widnieje data 1486, na drugim 1556.
Warto wiedzieć:
W krypcie grobowej pod kaplicą św. Jadwigi spoczywają właściciele Sadowa i Wierzbna oraz fundatorzy kaplicy rodzina Wierbskich. Pod kaplicą św. Teresy spoczywają protestanccy właściciele Rusinowa.
(Opis uzupełnił: WWAT)