Dostepna również w Get it on Google Play
Start Plener malarski: Jedno Muzeum – dwa skarby UNESCO

Plener malarski: Jedno Muzeum – dwa skarby UNESCO


Informacje:



Wieliczka, ul. Zamkowa 8
Telefon: 12 289 16 44
https://www.muzeum.wieliczka.pl

Kiedy od:27 maja 2024 do: 27 maja 2024
Cena: bezpłatny

Niewiarygodne, ale mija już 25 lat od pierwszego, wspólnie zorganizowanego pleneru malarskiego dla osób z niepełnosprawnościami przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Ta wyjątkowa inicjatywa, która rozpoczęła się ćwierć wieku temu, stała się ważnym elementem integracji i promocji sztuki tworzonej przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

27 maja 2024 roku rozpocznie się ostatni w tej formule, dwudniowy plener malarski pt. „Jedno Muzeum – dwa skarby UNESCO”. Przez dwa dni będą mieli okazję tworzyć swoje prace w wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiektach - Zamku Żupnym i kopalni soli w Wieliczce. Wydarzenie to zgromadzi prawie 80 uczestników z całej Polski, najstarsza osoba ma 90 lat.

W tym roku szczególną atrakcją dla uczestników będzie niedawno odrestaurowany Zamek Północny. Jego historyczne wnętrza oraz malownicze otoczenie staną się nowym źródłem natchnienia, pozwalając na tworzenie wyjątkowych prac. Drugiego dnia pleneru, dla preferujących inne wyzwania, dostępna będzie również ekspozycja Muzeum w kopalni soli, oferująca jakże odmienne inspiracje z podziemnego świata.

Wystawa poplenerowa
Powstałe prace zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej, która odbędzie się jesienią 2024 roku. Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak różnorodnie i kreatywnie artyści interpretują bogactwo dziedzictwa kulturowego Wieliczki. Wystawa będzie nie tylko przeglądem talentów, ale także dowodem na to, jak ważne jest wspieranie twórczości osób z niepełnosprawnościami.

Znaczenie plenerów
Plenery malarskie to ważna forma terapii,  rehabilitacji poprzez sztukę i integracji. Dają one uczestnikom możliwość rozwijania swoich talentów, poznawania zabytków Polski, wyrażania emocji i nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. Dla wielu z nich to doświadczenie, które także pomaga w pokonywaniu życiowych barier. 

Ćwierćwiecze plenerów malarskich to osiągnięcie, które pokazuje, jak wielka jest siła współpracy. Dzięki zaangażowaniu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, setki osób miały szansę na wspólne tworzenie w ciekawych miejscach, radość, twórczy rozwój a dzięki wystawom także możliwość pokazania swoich prac innym. Uczestnicy stali się ambasadorami polskich zabytków.

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na