Dostepna również w Get it on Google Play
Strona główna Gościnni Kurort na wyspie Wolin

Międzyzdroje

Kurort na wyspie Wolin

Gmina miejsko-wiejska Międzyzdroje położona jest w północno-zachodniej części Polski, na wyspie Wolin. Jej powierzchnia wynosi 117 km2, a zamieszkuje tu 6500 osób. Ponad jedną trzecią obszaru wyspy Wolin zajmuje Woliński Park Narodowy. Na skraju parku, tam gdzie klifowe zbocza urywają się stromo nad morzem, by dalej przejść łagodnie w szeroką, pokrytą prawie białym, drobniutkim piaskiem plażę, znajdują się Międzyzdroje. Od wschodu i południa miasto otoczone jest lesistymi wzgórzami parku narodowego, a od północy oblewają je wody Morza Bałtyckiego.

Łagodny mikroklimat, bogate w jod powietrze, słońce i ciepłe wody Zatoki Pomorskiej stwarzają świetne warunki do plażowania. Rozciągające się dookoła lasy dają natomiast schronienie przed letnim upałem, a w mniej pogodne dni są doskonałym miejscem spacerów. Daleki od monotonii krajobraz polodowcowy tworzą wzgórza, pionowe ściany klifów i śródleśne jeziora. Walory przyrodnicze wyspy Wolin, w połączeniu z piękną architekturą miasta, stanowią o wyjątkowej urodzie i atrakcyjności całego regionu.

Niewątpliwie największą atrakcją Międzyzdrojów jest szeroka piaszczysta plaża, z której w głąb morza wychodzi molo o długości 395 m, z przystanią białej floty. Wejścia na molo strzegą dwie zabytkowe wieżyczki. W trakcie pobytu w Międzyzdrojach warto zwrócić uwagę na tutejszą architekturę, łączącą w sobie wątki dawniejsze i te całkiem współczesne. Wiele uroku dodają Międzyzdrojom drewniane budynki zdrojowe z XIX i pocz. XX w. Przy nadmorskim deptaku, obok wielu odrestaurowanych willi z końca ubiegłego stulecia, wznoszą się wysokie domy z apartamentami i nowoczesne hotele. W czasie spaceru po mieście można wstąpić do kaplicy Stella Matutina (Gwiazda Zaranna), ufundowanej na początku XX w. dla sióstr boromeuszek opiekujących się kuracjuszami czy do kościoła parafialnego z 1862 r. Nie wypada także pominąć Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego.

Różnorodność krajobrazową i piękno okolic Międzyzdrojów najlepiej poznawać, wędrując pieszo lub na rowerze szlakami turystycznymi. Warto udać się na szeroką plażę na wschód od molo, gdzie stromy, zalesiony klif osiąga wysokość 61 m n.p.m. Z tej kulminacji nazwanej Kawczą Górą, roztacza się przepiękna panorama. W porcie rybackim pod Kawczą Górą kutry stoją po prostu na piasku. Po każdym połowie rybacy specjalnymi windami wyciągają je na brzeg. Dalej na wschód, plaża zwęża się i biegnie u podnóża klifu, nieustannie podmywanego przez morze, aż do góry Gosań (93 m n.p.m.) - najwyższego w Polsce wzniesienia leżącego bezpośrednio nad morzem.

Inna ciekawa trasa prowadzi nad jezioro Czajcze koło Warnowa. Na półwyspie wcinającym się daleko w wody jeziora znajduje się doskonale zachowane słowiańskie grodzisko z XI w., a nieopodal, w wodzie leży olbrzymi kamień, zwany Wydrzym Głazem. Po drodze - w Zagrodzie Pokazowej Żubrów - można zobaczyć te największe europejskie ssaki. Zagroda utworzona została w 1976 r. jako obiekt turystyczno-edukacyjny Wolińskiego Parku Narodowego. W jej sąsiedztwie znajdują się też wybiegi dla innych zwierząt, m.in. jeleni, saren, dzików oraz woliera z bielikami.

Na terenie gminy, w miejscowości Wapnica trzeba zobaczyć Jezioro Turkusowe powstałe w wyrobisku dawnego kamieniołomu kredy. Wyróżnia je charakterystyczny, zielononiebieski kolor wody. W pobliżu jeziora (także w Wapnicy) rośnie pomnik przyrody - Dąb Prastary. Natomiast w Lubinie ze wzgórza widokowego Zielonka rozpościera się niezapomniany widok na całą okolicę: wysepki w delcie Świny, Bałtyk, wzgórze Golm (po niemieckiej stronie granicy).

Od wielu lat Międzyzdroje pełnią funkcję "wakacyjnej stolicy kultury i sztuki" nieustannie poszerzając ofertę "dla ducha" - w mieście odbywają się m.in. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej oraz Zachodnioporskie Lato z Gwiazdami. Na scenie przy Promenadzie Gwiazd lub na deptaku nadmorskim turyści mogą posłuchać muzyki "na żywo", spotkać znanych polskich aktorów serialowych, a nawet zdobyć autografy swoich ulubieńców.

Źródło: materiały własne UM

Zobacz mapę atrakcji
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na