Dostepna również w Get it on Google Play
Strona główna Gościnni Niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu

M. Krosno

Niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu

Krosno, określane niegdyś mianem "parva Cracovia", położone jest w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim. Miasto leży przy drodze krajowej nr 28 Zator - Medyka oraz w pobliżu międzynarodowej trasy E371, łączącej Bałkany ze Skandynawią. Przygraniczne położenie (35 km od granicy ze Słowacją i 90 km z Ukrainą), dobrze rozwinięta infrastruktura oraz lotnisko sportowe, które w niedługim czasie zostanie rozbudowane i przystosowane do potrzeb lotnictwa ogólnego, powoduje że Krosno staje się najbardziej konkurencyjnym miastem w tym regionie Polski.

Lokowane w poł. XIV w. Krosno urzeka pięknem średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamieniczek usytuowanych głównie w obrębie Rynku. Gotycka bazylika farna, dzwonnica z jednym z największych dzwonów w Polsce - Urbanem, kościół franciszkanów oraz późnobarokowy kościół kapucynów to zabytkowe "perełki" miasta, które w latach 1975-1998 było stolicą województwa krośnieńskiego. Obecnie Krosno, miasto na prawach powiatu, zajmuje powierzchnię 43.5 km2 i liczy ok. 50 tys. mieszkańców.

Krosno jest największym w Polsce "szklanym zagłębiem". W mieście i okolicy funkcjonuje ponad 20 firm zajmujących się produkcją i zdobieniem wyrobów ze szkła. Okolice Krosna to także kolebka światowego przemysłu naftowego. W Bóbrce, leżącej nieopodal Krosna, w 1854 r. otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, gdzie obecnie mieści się unikatowe Muzeum-Skansen Przemysłu Naftowego. Zobaczyć można w nim m.in. najstarszy szyb - kopankę Franek. Krosno słynie również z największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Wystawę "Historia oświetlenia" udostępnia zwiedzającym Muzeum Podkarpackie.

Niepowtarzalną atmosferę miasta tworzą imprezy kulturalne i sportowe. Największą renomą cieszą się organizowane cyklicznie Krośnieńskie Spotkania Teatralne oraz imprezy plenerowe, m.in.: Jarmark Krośnieński, Karpackie Klimaty, w ramach których obchodzone jest Święto Wina Węgierskiego czy Górskie Zawody Balonowe - które należą do najbardziej spektakularnym wydarzeń w mieście.

Pobytem w Krośnie z pewnością usatysfakcjonowani będą entuzjaści aktywnego wypoczynku. Sport wyczynowo i amatorsko można uprawiać w wielu obiektach na terenie Krosna. Miasto dysponuje dwoma stadionami, dwoma basenami krytymi i jednym otwartym, kortami tenisowymi oraz wyciągiem narciarskim w pobliskich Czarnorzekach. Szczególnie atrakcyjne możliwości stwarza nowoczesna Hala Sportowo-Widowiskowa.

Krosno stanowi także doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych terenów Beskidu Niskiego i Pogórza. Odwiedzający znajdą tu dogodne warunki do wypoczynku, turystyki, a także podreperowania zdrowia, czemu sprzyja nieskażone środowisko naturalne. W pobliżu miasta położone są dwa uzdrowiska: Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Wielbicielom pieszych wędrówek można polecić Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu, na terenie którego znajduje się owiany legendą rezerwat skalny Prządki oraz ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Na kanwie historii rozgrywających się w tym zamku Aleksander Fredro napisał Zemstę.

Źródło: materiały własne UM Krosna

Zobacz mapę atrakcji
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na